Event Results

2018 Great Kaw Orienteering 5K

Place Official Time Bib Team Name Job First Name Last Name
1 1:20:26 221 DaBears Captain Jeff Ingle
1 1:20:26 222 DaBears Navigator Bethany Ingle
2 1:23:38 223 Para Paraguay Captain Andie Veeder
2 1:23:38 224 Para Paraguay Navigator Walter Koberlein
3 1:39:50 219 Lost and Found Captain Carol Wirthmann
3 1:39:50 220 Lost and Found Navigator Brian Rodenbaugh
DNF 223 CONtours Captain Amanda Torbett
DNF 224 CONtours Navigator Linda Owen

2018 Great Kaw Adventure Race

Place Official Time Bib Team Name Job First Name Last Name
1 4:27:15 133 Icy Hot Captain Jon Pierce
1 4:27:15 134 Icy Hot Navigator Brad Higgins
2 4:28:59 169 LMBC Rollers Captain Blair Sutton
2 4:28:59 170 LMBC Rollers Navigator Jerry Vidan
3 4:29:27 131 Sasquatch Captain Brett Hothan
3 4:29:27 132 Sasquatch Navigator Sam Ruff
4 4:33:07 123 Hell on Heels Captain David Bennett
4 4:33:07 124 Hell on Heels Navigator Gabe Gutierrez
5 4:47:40 135 Those Short Guys Captain Aaron Westerhouse
5 4:47:40 136 Those Short Guys Navigator Ben Farmer
6 4:49:30 165 Shu Boys Captain Eric Schumaker
6 4:49:30 166 Shu Boys Navigator Braden Schumaker
7 4:50:52 163 Best Year of Our Lives Captain Christopher Gensler
7 4:50:52 164 Best Year of Our Lives Navigator Tim Wu
8 4:54:48 147 Team Beck Captain Jenna Beck
8 4:54:48 148 Team Beck Navigator Curtis Hickman
9 4:55:40 145 Kawn’t Touch This – First Female Captain Natalee Beck
9 4:55:40 146 Kawn’t Touch This – First Female Navigator Emma Beck
10 4:56:35 139 KawCajuns Captain Abram Chrislip
10 4:56:35 140 KawCajuns Navigator Jeff Barclay
11 4:57:38 157 Bad Boys Gone Good Captain Christian Dodge
11 4:57:38 158 Bad Boys Gone Good Navigator Brian McCormack
12 5:08:54 119 Battle Axe Captain Crystal Day
12 5:08:54 120 Battle Axe Navigator Trish Kramer
13 5:13:20 155 Prairie Cats Captain James Peterson
13 5:13:20 156 Prairie Cats Navigator Cody Showalter
14 5:24:35 167 The Brotherload Captain Brock Sauvage
14 5:24:35 168 The Brotherload Navigator Brett Sauvage
15 5:33:04 125 I Don’t Think We’re In Kansas Anymore Captain Brent Mattes
15 5:33:04 126 I Don’t Think We’re In Kansas Anymore Navigator Matt Keck
16 5:49:42 129 Two Men Crawling Captain Jonathan Prosser
16 5:49:42 130 Two Men Crawling Navigator Justin Newhouse
17 6:11:55 151 Smokey and the Bear Captain Kirk Meier
17 6:11:55 152 Smokey and the Bear Navigator John Anderson
18 6:14:05 159 LunaChicks Captain Katherine Linhoff
18 6:14:05 160 LunaChicks Navigator Paula Avery
19 6:15:10 141 Protection Solutions Captain Jeremy Schafer
19 6:15:10 142 Protection Solutions Navigator Amanda Coleman
20 6:27:05 153 Widerness Explorers Captain Josh “the Dark Overlord” Thompson
20 6:27:05 154 Widerness Explorers Navigator Jacquelyn Thompson
21 6:28:18 137 2 Noobs in a Tiny Canoe Captain Zach Luea
21 6:28:18 138 2 Noobs in a Tiny Canoe Navigator Ryan Walsh
22 6:37:18 198 The Have Been and Never Was Captain Michael Molina
22 6:37:18 199 The Have Been and Never Was Navigator Ben Woolsoncroft
23 7:31:25 121 KBR Captain Kristi Phlieger
23 7:31:25 122 KBR Navigator Heidi Delich
24 7:40:15 162 Statler and Waldorf – Solo Finish Navigator Alice Kingsolver
25 8:29:12 127 Team Fuego Captain Jasmin Ramirez
25 8:29:12 128 Team Fuego Navigator Barack Matite
DNF 161 Statler and Waldorf Captain Peggy Waite Bradley
DNS 143 Modern Consulting Captain Tim Waltrip
DNS 144 Modern Consulting Navigator Alaysha Pool

2017 Results

Finish Team Ranking ID# Points
1 Team Icy Hot 10.00
2 Those Short Guys 9.00
3 KawCajuns 8.00
4 Sky’s Out, Thighs Out 7.00
5 The River Goats 6.00
6 Riding the glorious KAWfef, but the #FakeCanoes won’t tell you that. 5.00
7 Team Bohannan 4.00
8 Saluki Express 3.00
9 Wolfe Pack 2.00
10 Bad Boys Gone Good 1.00

2016 Results

 

Place
 

First
 

Last
 

City
 

 

Age
 

Gender
 

GP
 

Time
 

Rank
Finishers – 54
results 1 Brad Higgins Wichita KS 25 M 1 4:10:34 100
results 2 Jon Pierce Douglass KS 46 M 2 4:10:34 100
results 3 Alec Barowka Lawrence KS 24 M 3 4:13:15 98.94
results 4 Austin Hinchey Denver CO 24 M 4 4:13:15 98.93
results 5 Michael Bland Lenexa KS 45 M 5 4:15:10 70.03
results 6 Patrick Casady Olathe KS 30 M 6 4:15:10 98.19
results 7 Sandy Beverly Lawrence KS 47 F 1 4:15:39 98.92
results 8 Eric Shumaker Lawrence KS 41 M 7 4:15:39 82
results 9 Daniel Moore Eudora KS 30 M 8 4:18:52 96.79
results 10 David Barnhart Eudora KS 33 M 9 4:18:52 96.79
results 11 Adam Williams Lawrence KS 39 M 10 4:19:50 96.43
results 12 David Bennett Lawrence KS 34 M 11 4:19:50 96.43
results 13 Robert Moffitt Eudora KS 37 M 12 4:24:08 94.86
results 14 Jason Koehn Eudora KS 34 M 13 4:24:08 94.86
results 15 Ephraim Harrell Manhattan KS 29 M 14 4:30:37 92.59
results 16 Christian Dodge Wamego KS 39 M 15 4:30:37 77.88
results 17 Stewart Swearingen Lee’s Summit MO 39 M 16 4:34:02 76.08
results 18 Clint Swearingen Lee’s Summit MO 41 M 17 4:34:02 91.43
results 19 Ryan Nibert Eudora KS 34 M 18 04:38:57 89.82
results 20 Joseph Dee Lawrence KS 44 M 19 4:38:57 89.82
results 21 Abram Chrislip Eudora KS 38 M 20 4:40:56 89.19
results 22 Joseph Hurla Eudora KS 37 M 21 4:40:56 89.19
results 23 Mitchell Brim Shawnee KS 52 M 22 4:43:57 88.24
results 24 Greg Collins Overland Park KS 55 M 23 4:43:57 88.24
results 25 Kelly Johnson Lawrence KS 45 M 24 4:44:36 84.83
results 26 Ken Hite Lawrence KS 43 M 25 4:44:36 84.74
results 27 Keith Dowell Lawrence KS 62 M 26 4:46:36 72.62
results 28 Julie Gasper Lawrence KS 36 F 2 4:46:36 89.2
results 29 Mitch Pearson Hutto TX 35 M 27 4:49:21 86.6
results 30 Rodney Stueve Linwood KS 33 M 28 4:49:21 86.59
results 31 Jamie Fletcher Lawrence KS 23 F 3 4:53:58 86.97
results 32 Alex Escalante Lawrence KS 26 M 29 4:53:58 85.23
results 33 Angela Crank El Dorado KS 36 F 4 04:54:19 86.86
results 34 Aric Deyoung Wichita KS 36 M 30 4:54:19 85.13
results 35 Brett Hothan Eudora KS 30 M 31 4:56:06 84.62
results 36 Scott Keltner Eudora KS 36 M 32 4:56:06 84.62
results 37 Andrew Bauch Lawrence KS 39 M 33 4:57:31 84.22
results 38 Mike Clarke Lawrence KS 49 M 34 4:57:31 66.35
results 39 Matthew Haynes Eudora KS 48 M 35 4:58:30 83.94
results 40 James Peterson Lawrence KS 47 M 36 4:58:30 48.87
results 41 John Molzahn Fremont NE 46 M 37 4:59:54 83.55
results 42 James Bocott North Platte NE 46 M 38 4:59:54 83.55
results 43 Elizabeth Ely Lawrence KS 50 F 5 5:13:17 81.6
results 44 Yvonne Ruder Lawrence KS 45 F 6 5:13:17 81.6
results 45 Thomas Riggs Lawrence KS 19 M 39 5:15:17 79.47
results 46 Christopher Blevins Lawrence KS 18 M 40 5:15:17 79.47
results 47 Jeff Doherty Olathe KS 46 M 41 5:17:00 79.04
results 48 Bethany Brown Republic MO 33 F 7 5:17:00 80.64
results 49 Steve McGaffin Wichita KS 46 M 42 5:23:37 77.43
results 50 Angela Diedrich Wichita KS 44 F 8 5:23:37 84.58
results 51 Teri Hatfield Lawrence KS 70 F 9 5:26:29 78.3
results 52 Kristen Oberzan Lawrence KS 40 F 10 5:26:29 78.3
results 53 Morgan Benson Olathe KS 18 F 11 5:26:36 69.57
results 54 Ann Benson Olathe KS 48 F 12 5:26:36 76.99
Did Not Finish – 2
results 0 Ashley Ferguson Lawrence KS 30 F 0 0 70.6
results 0 Jeannie Merritt Lawrence KS 40 F 0 0 0